Góra Pirata

Góra Pirata


   Góra Pirata to przepiękne miejsce położone w połowie drogi między Krynica Morską, a Piaskami.

Stara legenda głosi, że dawno temu, gdy jeszcze Mierzeja Wiślana nie była jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy, na wodach Bałtyku grasowała załoga Starego Pirata. Zamieszkali oni na wyspach, skąd łatwo było im wypływać w morze. Szczególnie upodobali sobie jedną wyspę, gdzie na szczycie niewielkiego wzgórza wybudowali wysoką wieżę. Stąd Stary Pirat mógł bacznie obserwować, co dzieje się na Bałtyku z każdej strony wyspy. Właśnie pod wieżą, zakopał swoje najdroższe skarby, by nikt ich nie przejął.

Piraci już dawno zniknęli z wód Morza Bałtyckiego, jednak legenda została. Miejsce, gdzie dawniej znajdowała się wyspa i wzgórze, teraz stanowi jedno z najwyższych wzniesień na Mierzei(ponad 40 m.n.p.m.). Znów stoi tu wieża, z której można podziwiać z jednej strony wody Morza Bałtyckiego, z drugiej Zalewu Wiślanego. Teraz każdy może stanąć na tym miejscu i poczuć się jak Stary Pirat obserwując, co dzieje się na wodzie. Co prawda wspinaczka na Górę Pirata to nie lada wysiłek, jednak widok z góry – bezcenny!


Góra Pirata oddalona jest o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Wzniesienie ma blisko  50 metrów wysokości nad poziomem morza. Na znajdującej się w środku lasu górze  znajduje się wieża do obserwacji ptaków.  Widać stąd morze,  Zalew Wiślany oraz wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej.  Mierzeja Wiślana jest tym miejscu szeroka  na około 800 metrów. Jadąc z Krynicy w kierunku Piasków będziecie ją mieć po prawej stronie. W okolicy leśniczówki są tablice i drogowskaz. 

Przyjemnego podziwiania widoków!

  • mierzeja.pl
  • krynicamorska.pl
  • nadmorzem.pl
  • tanionadmorze.pl