Latarnia

Latarnia

ul. Sienkiewicza 1
82-120 Krynica Morska


tel. 55 247 60... zobacz numer

  Budowę latarni morskiej rozpoczęto w czerwcu 1894 roku pod kierunkiem mistrza budowlanego z Elbląga Edwarda Stacha. Okrągła wieża z czerwonej, licowanej cegły posadowiona została na czworokątnym granitowym cokole. Wieńczący wieżę gzyms wraz z laterną (wykonaną w Gdańsku) był ośmiokątny. Urządzenia optyczne i zegarowe zainstalowała firma Picht & Co. z Rathenow koło Berlina. 1 maja 1895 roku nowa latarnia rozpoczęła pracę. Światło latarni zasilane benzolem, a od 1828 roku gazem miało zasięg 18 Mm. Do latarni przylegał podpiwniczony budynek służbowy oraz bunkier na olej.


W 1945 roku latarnia morska została wysadzona przez wycofujących się Niemców. Obecna latarnia działa od 25 sierpnia 1951 roku.

Wysokość wieży - 26,5 m (czerwona okrągła wieża z galerią),
Wysokość światła ponad wodą - 53 m,
Zasięg światła 18 Mm,
Charakterystyka - (białe) światło 2 s, przerwa 2 s, światło 2 s, przerwa 6 s, okres 12 s.
 

(źródło:www.cmm.pl) 

 

GODZINY OTWARCIA I CENY BILETÓW

miesiące V-VI, IX:  godz. 10-14 15-18

miesiące VII, VIII:  godz. 9-19

NORMALNY 7 zł

ULGOWY 5 zł

 

Wstęp ulgowy przysługuje:

dzieciom powyżej 4 roku życia, młodzieży uczacej się, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem, posiadaczom Karty Dużej Rodziny

Wstęp bezpłatny przysługuje:

członkom TP NMM wraz z osobą towarzyszącą, przewodnikom turystycznym, pilotom wycieczek w trakcie oprowadzania grupy, opiekunom grupy - na 15 uczestników 1 opiekun, pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni i Narodowego Muzeum Morskiego, zdobywcom Srebrnej i Złotej "Blizy"

  Ze względów bezpieczeństwa dzieci do lat 4 nie zwiedzają latarni, a dzieci od 4 do 7 roku życia tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

 


 


 

  • mierzeja.pl
  • krynicamorska.pl
  • nadmorzem.pl
  • tanionadmorze.pl