Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof

ul. Muzealna 6
82-110 Sztutowo


tel. +48 55... zobacz numer
tel. +48... zobacz numer
http://www.... ... zobacz adres www

 

 
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 12 marca 1962 r. Muzeum, którego nadrzędnym zadaniem jest trwałe upamiętnienie ofiar obozu i zachowanie dla przyszłych pokoleń szeroko rozumianego „dziedzictwa Stutthofu”, stanowi państwową instytucję kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Wszelkich informacji dotyczących wizyty w Muzeum Stutthof udziela:
 
Biuro Obsługi Zwiedzających
tel./faks: +48 55 247 83 53 wew. 216
tel. kom.: +48 798 418 024
czynne codziennie, w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00-17.00
(poza sezonem turystycznym: w godz. 7.00-15.00)
 
Ekspozycje Muzeum udostępnianie są zwiedzającym codziennie, w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00-18.00 (poza sezonem w godz. 8.00-15.00).
 
Uzupełnieniem wystaw stałych i czasowych są filmy dokumentalne dotyczące historii KL Stutthof oraz okresu okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich. Filmy wyświetlane są w sali kinowej, która mieści się w budynku byłej komendantury (wejście boczne, północne). W sezonie turystycznym seanse filmowe odbywają się codziennie w godz. 9.00-17.00 (ich częstotliwość uzależniona jest od zainteresowania zwiedzających), poza sezonem – na życzenie. Bilet wstępu do kina kosztuje 3 zł od osoby. Muzeum zastrzega sobie prawo dokonania wybory zestawu filmowego w danym dniu (każdy zestaw filmowy trwa ok. 20-30 min.).
 
Usługa przewodnicka jest płatna. Oprowadzanie w języku polskim – 70 zł od grupy, w języku obcym (j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski) – 140 zł. Obowiązuje wcześniejsze, telefoniczne lub pisemne (np. faksem), zgłoszenie wycieczki. W zgłoszeniu należy podać: nazwę, adres i nr telefonu podmiotu zamawiającego, ilość osób, godzinę przyjazdu oraz informację, w jakim języku grupa ma być oprowadzona. Zamówienia podmiotów, tj. szkół, uczelni, biur turystycznych i innych instytucji, złożone telefonicznie należy obowiązkowo potwierdzić faksem (formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Muzeum). Brak potwierdzenia daje dyspozytorowi prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia.
 
Możliwe jest również zgłoszenie drogą mailową, wyłącznie na adres: [email protected]. Zgłoszenia wysyłane pod inne adresy nie będą przyjmowane.
 
W przypadku, gdy przyjazd grupy spóźni się o ponad pół godziny, a Biuro Obsługi Zwiedzających nie zostanie o tym odpowiednio wcześnie powiadomione, Muzeum zwolnione jest z obowiązku rezerwowania przewodnika dla tej grupy. Gdy wcześniej awizowana grupa nie przyjedzie, podmiot zamawiający może być obciążony pełnymi kosztami obsługi przewodnickiej.
 
Ze względu na specyfikę ekspozycji, umieszczonych w niewielkich pomieszczeniach baraków poobozowych, grupa zwiedzających nie powinna przekraczać 40 osób. W przypadku, gdy danego dnia ilość zgłoszonych grup przekroczy możliwości oprowadzenia, Muzeum zaproponuje najbliższy możliwy termin. Na zwiedzanie terenu i ekspozycji muzealnych należy przeznaczyć min. 2 godziny.
 
Goście zwiedzający Muzeum Stutthof indywidualnie lub w małych grupach mogą odpłatnie wykorzystać do zwiedzania terenu byłego obozu przewodnik audiowizualny. Za jego pomocą można przejść trasę zwiedzania, słuchając głosu lektora, który opowie o poszczególnych zagadnieniach z dziejów KL Stutthof. Cena wypożyczenia urządzenia wynosi 15 zł.
 
Ze względów organizacyjnych oraz z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających wstęp na teren Muzeum możliwy jest najpóźniej pół godziny przed jego zamknięciem. Nie zaleca się zwiedzania Muzeum dzieciom poniżej 13 roku życia.
 
 
  • mierzeja.pl
  • krynicamorska.pl
  • nadmorzem.pl
  • tanionadmorze.pl